10. Niedziela zwykła 2018

Czytania:
I: Obietnica odkupienia (Rdz 3,9-15)
Ps 130(129)
II: Nadzieja apostolskiego życia (2 Kor 4,13 – 5,1)
III: Szatan został pokonany (Mk 3,20-35)

 

Człowiek po swoim upadku w raju schował się przed Bogiem. Bóg nie zerwał z nim dialogu. Z tej niewidzialności wydobywa człowieka pytaniem: Gdzie jesteś? Daje mu zapowiedź całkowitego pokonania wroga przez potomka niewiasty, który ugodzi węża
w głowę
.

Chrystus jako Syn Boży i Syn Człowieczy przychodzi, aby objawić swojego Ojca, Jego absolutną dobroć, piękno, sprawiedliwość, miłość i życzliwość dla człowieka (bp Jan Pietraszko), a otrzymuje od uczonych w Piśmie najbardziej bolesny cios, jaki otrzymał na tym świecie (bp Jan Pietraszko), w oskarżeniu: Ma Belzebuba i mocą władcy złych duchów wyrzuca złe duchy (Mk 3,22). Chrystus, odpierając to bluźnierstwo, pyta: Jak może szatan wyrzucać szatana?

Ostatecznie Jezus broni się jednak w najbardziej zaskakujący sposób. Za prawdę
o sobie i misji danej Mu przez Ojca zastawia samego siebie. Pozostaje wierny Ojcu
i człowiekowi aż do swojej śmierci na krzyżu. Całkowity dar Jezusa z siebie Ojciec pieczętuje powstaniem Syna z martwych.
Fundamentem przynależności do rodziny Chrystusa nie są zwykłe więzy krwi: Bo kto pełni wolę Bożą, ten jest Mi bratem, siostrą i matką (Mk 3,35). Przy Ołtarzu Ofiary wpatrujemy się w Jezusa – Klucz Dawida, który otwiera nam Dom Ojca.

 

W Tyńcu w tę niedzielę młodzież otrzyma sakrament bierzmowania – Pieczęć Ducha, dlatego dekoracja kościoła wraca do znaków z Pięćdziesiątnicy: uderzenie wichru, języki jakby ognia. Zapis prac przygotowawczych poniżej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W roli głównej leszczyna czerwona, na której świecą orzechy w czerwonych osłonach; dziurawiec z czerwonymi owocami; kwiaty w ognistych kolorach: czerwone lilie, alstroemerie malinowe, czerwone, białe; śnieżnobiała funkia; zielone liście: prawie czarna aspidistra, soczystozielona bergenia, funkia srebrzystozielona, zielona z cienką białą obwódką, zielona z szeroką obwódką biało-złotą.
Orzechy, dziurawiec, funkia zamieniająca kwiaty w owocniki – podkreślają owocowanie.
Znaki wskazują, że działa Duch Święty, ale samo Jego działanie dokonuje się
w ludziach, dlatego bierzmowani mają się stać w swoich wspólnotach świadkami łaski owocującej w Kościele.

 

 

Kompozycja przy Ołtarzu Ofiary łączy krzyż z wysokim naczyniem.
W kompozycjach na balustradzie kwiaty sięgają do podwójnej wysokości walców.
Naczynia symbolizują ludzi przyjmujących Boże dary i z tymi darami posłanych do Kościoła.

 

Poniżej: stan kompozycji w piątek
po komplecie.

 

 

 

Kompozycje i zdjęcia:
Hieronim St. Kreis OSB