4. Niedziela Wielkanocna 2018

Czytania:
I: Kamień odrzucony przez budujących stał się kamieniem węgielnym (Dz 4,8-12)
Ps 118(117)
II: Jesteśmy dziećmi Bożymi (1 J 3,1-2)
III: Jezus jest dobrym pasterzem (J 10,11-18)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W 4. Niedzielę Wielkanocną, w każdym roku czytań, pojawia się Dobry Pasterz, którym jest Jezus Chrystus.
W kompozycji przy paschale dominuje nadal kwitnąca forsycja, wspierana przez żółte lilie, tulipany i alstroemerie; podkreślona przez białą alstroemerię i zieleń: jałowiec chiński, liście aspidistry i bergenii.
Owce po obu stronach Zmartwychwstałego przywołują temat z Ewangelii (bowiem sama figura nie ma szaty ani laski pasterskiej w ręce, nie niesie też owieczki na barkach) i w Chrystusie zstępującym do otchłani (krzyż ołtarzowy) pomagają odczytać Pasterza, który dał swoje życie za owce.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po lewej stronie balustrady, resztki forsycji wspomagają żółte lilie, alstroemerie, tulipany i róże. Zielenie rozjaśniają gałązki asparagusa modrzewiowego i liście bergenii. Zapach jałowca rozpraszają niebieskofioletowe i różowe hiacynty.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jałowiec chiński dominuje po prawej stronie balustrady. Rozjaśniają go kwiaty i dodatki znane już z lewej strony balustrady i spod krzyża, dzięki czemu poszczególne części dekoracji łączą się w całość, chociaż zachowują pewną odrębność i dynamiczną asymetrię. W sumie powstaje fragment otwartego ogrodu.

Czyż dokonane przez Zbawiciela dzieło nowego stworzenia, które świętujemy w czasie radości paschalnej, nie otworzyło przez łaskę to, co zamknął przed człowiekiem jego grzech?
Chrystus przyjął za nas śmierć, aby przywrócić nam życie i dostęp do Ojca.

 

Projekt kompozycji i zdjęcia: Hieronim St. Kreis OSB

Realizacja kompozycji była możliwa dzięki pomocy
Br. Łukasza Piotrkowicza OSB i Zofii Kasprzyk,
za którą dziękuje kontuzjowany projektant.