Jesienne lampiony

10-12 października 2014 odbyły się ostatnie w tym roku warsztaty tynieckiej ikebany.
Jesień jest idealną porą na pracę nad lampionem. Długie ciemne wieczory same wołają o znalezienie ciekawej pracy rodzinnej, w którą da się wpleść wyjątkowe bogactwo kształtów i barw przyniesionych ze spacerów po parku, lesie, ogrodzie, łąkach, rozjaśnić je miękkim światłem i zmienić mieszkanie nie do poznania, wbrew ciemnościom, wiatrom i deszczom za oknem – w spokojny i ciepły zakątek, niemal zaciszną ogrodową altanę.

Przeglądnięcie pdf-ów z wystawy w Borkowicach (październik 2012) http://tynike.benedyktyni.com/wydarzenia/ będzie dobrym wprowadzeniem w temat.
Od wspólnego przeglądnięcia tego materiału zaczynaliśmy nasze warsztaty w piątek wieczorem.

Plener zaplanowany na sobotni poranek przepadł już na tydzień przed warsztatami, po rekonesansie w terenie.
Suchy materiał z ubiegłorocznych świeczników wigilijnych i uzupełnienia z zasuszonych tegorocznych zbiorów wystarczą do poznania możliwości. A plener … przesuniemy na wiosnę. Zyskujemy 2 godziny na spokojną  pracę i ciekawą sesję fotograficzną.

1. Lampiony wiszące powinny być lekkie. Konstrukcję można zrobić z suchych i cienkich patyczków lub gałązek, wyciąć rysunek-konstrukcję z kartonowego pudełka albo, złożyć z kartonu formę origami i wyciąć w niej pola na półprzeźroczysty papier.

Przy wypełnianiu konstrukcji dbamy o bezpieczną odległość płaszczyzn i roślin od płomienia. Świeczkę (do podgrzewacza) osadzamy na kartonowej listwie przyklejonej do dolnej części lampionu.

2. Lampiony stojące na meblach lub podłodze muszą mieć od dołu zabezpieczenie przed odgrzaniem podłoża. Najlepiej świecę wysoką lub niską postawić na podstawce z korka. Osłona lampionu ukryje podstawkę i da światło od samego podłoża.

3. Lampiony-witraże (światło stawiamy po obu stronach albo wyłącznie z tyłu). Witraż zrealizowany na oknach sali GOK-u w Borkowicach podpowiada, że wystarczy rozciąć lampion, rozłożyć, ustawić w pionie na podpórkach, aby powstał podświetlany witraż.

Można witraż zagiąć w regularny czy nieregularny zygzak, literę L albo kwadratową klamrę, tworząc mini-parawan na stolik.

lamp witr 800

4. Lampiony pływające (do ogrodowego oczka, ale także na błyszczącą podłogę).

Lampion z półprzeźroczystego papieru złożony tak, aby jego podstawa nie wymagała klejenia (origami) przyklejamy wodoodporną taśmą kotwicą – do tratwy związanej z suchych kołków albo na podstawę lampionu kładziemy podstawkę z korka i do niej taśmą kotwicą przyklejamy świeczkę w aluminiowej osłonie. Tak przygotowany lampion może pływać albo stanąć na podłodze, w której się odbije jak w lustrze.

Płaszczyzny lampionów wypełniamy na różne sposoby:
* papier jednolity albo naklejany warstwami ze zróżnicowaną przeźroczystością
* barwiona fizelina
* sznurki różnej grubości przywiązane do ram pionowo i traktowane jako kanwa tkaniny
* żyłki mocowane pod kątem – strugi deszczu

Do tak przygotowanych płaszczyzn przyklejamy albo wplatamy przebarwione liście, trawy, gałęzie z drobnymi owocami albo skrzydlatymi nasionami. Pola zostawiamy w części puste – częściowo wypełniamy trawami różnej wysokości albo gałęziami – budując grupy krzewów.

lamp det 800

Płaszczyzny można oddzielać sztywno krawędziami boków. Ciekawiej wychodzi jednak ich wzajemne przenikanie, jak w japońskim poziomym zwoju, w którym rozwija się i stopniowo zmienia się krajobraz.

Zaproście złotą polską jesień do własnego domu.

Czy będzie Waszą własną wersją jesiennego krajobrazu, czy abstrakcyjnym malarstwem o jesiennych kolorach – to tylko od Was zależy.
Na dodatek świecznik (już ze świecą bez osłony) na stole, na rodzinną kolację – jak najbardziej.

Hieronim St. Kreis OSB
zdjęcia: Lech Wdowiak

Umawiałem się z uczestnikami grupy warsztatowej, że umieszczę na stronie prace, które samodzielnie wykonają w domu.
Poniżej  lampiony i zdjęcia Agnieszki Ptasznik.

Następna propozycja:
Aleksandra i Lech Wdowiakowie
Lampion kinkiet

Punkt wyjścia:
Pomysł Oli – nawiązanie do tradycyjnego poziomego naczynia z bambusa.

Materiał:
tuba – karbowany karton z prostokątnym wycięciem u góry na 3 świece;
na obu końcach tuba usztywniona kartonowymi rolkami (od taśm dwustronnych),
rolki przesłonięte od środka paskami z karbowanej tektury.

Zamocowanie:
nawiercenie kartonowych rolek na końcach tuby i przywiązanie drutu.
Dekoracja roślinna zamocowana od przodu:
* bezpieczna odległość od ciepła świec
* czysty blask świec rzucany na ścianę

Pierwotnie (pierwsze dwa zdjęcia) lampion wisiał na ścianie z nieregularną fakturą,
na końcu (zdjęcia pozostałe) – przeniesiony na ścianę gładką.

zdjęcia: Lech Wdowiak