Świecznik wigilijny 2015

20-22 listopada 2015 w Tynieckim Opactwie odbyły się kolejne warsztaty tynieckiej ikebany.
To drugie warsztaty, których tematem był świecznik na stół wigilijny (większość prac uwzględniała dużą szczupłość miejsca na świątecznym stole). Warsztaty prowadziła S. Natalia Paś, Benedyktynka Misjonarka.
Grono uczestniczek – kameralne, do czego już przywykliśmy.

W piątek wieczorem Siostra prowadząca warsztaty zrobiła krótkie wprowadzenie w temat i pokaz budowania świecznika z wykorzystaniem techniki woskowania (łączenie elementów kompozycji roztopionym woskiem).

 

W sobotę od rana uczestniczki przystąpiły do pracy nad własnymi kompozycjami, korzystając z pomocy Siostry przy rozwiązywaniu problemów technicznych. Nie brakło prac większych (nieco większe naczynie albo bardziej rozbudowany materiał roślinny), nie przeznaczonych wprost na stół wigilijny, ale dla których nie trudno o miejsce na bocznym stoliku w pokoju świątecznym czy w przedpokoju, w charakterze świątecznego akcentu zapraszającego do środka.

 

Do uczestniczek dołączyły wieczorem gościnnie dwie parafianki z Tyńca, które sprawnie przygotowały swoje kompozycje.

 

Przed pierwszymi nieszporami uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata zaczęło się fotografowanie wszystkich przygotowanych od piątku kompozycji, zdjęcia pozostałych prac dokończono po nieszporach.
Za wszelkie błędy w dokumentacji fotograficznej odpowiada  Hieronim St. Kreis OSB

W niedzielę podczas podsumowania warsztatów uczestniczki obiecywały sobie powrót do tematu świecznika już w domu. Po to temat warsztatów wybrany został na taką porę, aby było dość czasu na wyszukanie potrzebnych roślin oraz wspólną pracę w rodzinnym kręgu dla siebie.